Jak przewozić motocykl? Bezpieczny transport motocykla

Nie ważne, czy kupujesz nowy motocykl, który znajduje się setki kilometrów od Twojego domu, planujesz wyjazd motocyklowy i chcesz dowieźć maszynę do miejsca docelowego (omijając nudne autostradowe kilometry) czy też jesteś w trasie i miałeś awarię – potrzeba na transport motocykla może pojawić się w każdej chwili. Tu zaczynają się – jak przewozić motocykl? W tym poradniku dowiesz się, jak powinien wyglądać bezpieczny transport motocykla.

Wszystkie zawarte tu informacje to zbiór moich doświadczeń, przemyśleń i wniosków – od lat przewożę swoje prywatne motocykle oraz sprzęty moich Klientów po całej Polsce i Europie i w tym czasie wypracowałem sprawdzone, bezpieczne i pewne rozwiązania dotyczące bezpiecznego transportu motocykli.

Bezpieczny transport motocykla – o czym musisz pamiętać?

Niezależnie od tego, czy przewozisz motocykl w busie, czy na przyczepie – kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie. Zapomnij o prowizorycznych rozwiązaniach, takich jak przypadkowe linki, paski czy sznurki. Używaj tylko dedykowanych akcesoriów:

  • pasów transportowych,
  • uchwytów pod przednie koło,
  • najazdów motocyklowych.

Nie polegaj wyłącznie na stojakach serwisowych, podnośnikach czy podnóżkach (bocznych lub centralnych) – to zbyt ryzykowne. Nieprawidłowo zabezpieczony motocykl może stanowić zagrożenie nie tylko dla samego pojazdu, ale i dla innych uczestników ruchu. Lepiej zainwestować w odpowiedni sprzęt niż później płacić za naprawę motocykla… albo wizytę w szpitalu.

Jak przewozić motocykl w busie? Co będzie potrzebne?

Bus to najbezpieczniejszy środek transportu dla motocykla, o czym więcej napisałem w artykule: Bus vs przyczepka do transportu motocykla – wady i zalety obu rozwiązań. Zatem do przewozu motocykla busem potrzebujesz:

Najazd motocyklowy

  • Ułatwia załadunek motocykla bez uszkodzeń.
  • Przystosowany nawet do ciężkich motocykli.
  • Składany – zajmuje mało miejsca.

Pasy transportowe

  • Minimum dwa punkty mocowania – najlepiej przód (np. kierownica, zawieszenie) i tył (np. koło lub kanapa).
  • Dedykowane pasy na kierownicę to najlepszy wybór – gwarantują stabilność.
  • Zaczep pasy o uchwyty w busie możliwie jak najszerzej.
  • Nie przesadzaj z naciąganiem – motocykl ma stać stabilnie, ale nie można przeciążyć zawieszenia ani uszkodzić owiewek.

Jak przewieźć motocykl na przyczepie lub lawecie?

Zasady są te same jak w przypadku busa: porządny najazd, dobre pasy i odpowiednie punkty mocowania. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Nie używaj prowizorycznych rozwiązań – deska to nie najazd.
  • Unikaj kontaktu pasów z ostrymi krawędziami i delikatnymi elementami motocykla.
  • Chroń lakier – jeśli pas dotyka zbiornika czy owiewek, zastosuj taśmę papierową lub cienki materiał w miejscu styku.

Uchwyt/kołyska pod przednie koło

  • Stabilizuje motocykl podczas transportu.
  • Pasuje do różnych średnic kół.
  • Zapobiega przesuwaniu się jednośladu w czasie jazdy.

Ochrona motocykla na lawecie i przyczepie podczas transportu

Bus chroni motocykl przed czynnikami zewnętrznymi (dlatego zawsze polecam ten środek transportu do przewozu motocykla). Na lawecie czy przyczepie sytuacja wygląda inaczej. Kamienie i ogólny brud z drogi mogą uszkodzić lakier i elementy nadwozia oraz elektronikę.

Rozwiązanie? Pokrowiec motocyklowy na czas transportu. Tylko pamiętaj – musi być dobrze przymocowany do motocykla, aby nie spadł podczas jazdy i nie wyrządził dodatkowych szkód.

Zasady bezpiecznego transportu motocykla – o tym musisz pamiętać

Oto najważniejsze zasady, którymi kieruj się podczas załadunku, zabezpieczania i przewozu motocykla.

  1. Ustaw motocykl na przyczepie lub busie przodem do kierunku jazdy (wyjątkiem są lawety przewożące większą ilość motocykli – wtedy możesz je ustawić w poprzek lawety).
  2. Pasy zamocuj w możliwie najszerszych punktach, najlepiej w minimum 3-5 miejscach (przód, boki i tył motocykla).
  3. Nie dociskaj/blokuj hamulców i nie dobijaj zawieszenia.
  4. Pasy mocuj za elementy nieresorowane.
  5. Używaj miękkich szmatek i podkładek w miejscach, gdzie pas zetknie się z motocyklem.
  6. Nie mocuj pasa za siedzisko, kierownicę, manetki – w ten sposób uszkodzisz motocykl.
  7. Nie spiesz się podczas załadunku – lepiej poświęcić 5 minut dłużej na zabezpieczenie motocykla, niż później żałować czy uszkodzić sprzęt.
  8. Stosuj atestowane pasy transportowe 1-3T (unikaj pasów o dużej ładowności, są za szerokie i zbyt mocne).
  9. Nie stawiaj motocykla na stopce bocznej lub centralnej podczas transportu – do transportu używaj dedykowanych kołysek/uchwytów na przednie koło (możesz takie wynająć u mnie: Wynajem pasów transportowych, najazdów i stojaków/kołysek motocyklowych – Gdańsk, Gdynia, Sopot, Trójmiasto
  10. Pamiętaj o zasadzie – motocykl ma być zabezpieczony, ale powinien delikatnie pracować na zawieszeniu. Co jakiś czas zatrzymuj się, aby sprawdzić napięcie pasów.

Profesjonalny transport motocykli, skuterów i quadów – Trójmiasto, cała Polska i Europa

Potrzebujesz pomocy przy transporcie motocykla lub chcesz mieć pewność, że wszystko będzie wykonane profesjonalnie? Skontaktuj się ze mną – zajmę się Twoim motocyklem, skuterem lub quadem tak, jak swoim. Dysponuję dedykowanym do transportu motocykli busem z windą, od lat pomagam Klientom w przewozie najróżniejszych maszyn po całej Polsce i Europie. Transport motocykli Moto-TMT – zapraszam do sprawdzenia 🙂