Techniki negocjacji cenowych podczas zakupu motocykla – jak skutecznie negocjować cenę?
Zakup używanego motocykla wymaga nie tylko dokładnego sprawdzenia sprzętu i wyłapania ewentualnych mankamentów, choć oczywiście ma to największe znaczenie. Kluczowa jest ostateczna cena, która często podlega negocjacji. Jak obniżyć cenę motocykla i podejść do tematu, aby nie popełnić błędu, nie zniechęcić kupującego i przede wszystkim, nie najeść się wstydu? Czy istnieją specjalne techniki negocjacji cenowych podczas kupna motocykla? Odpowiadam na najważniejsze pytania.
Moto negocjacje w oczach sprzedawcy
Można powiedzieć, że świat sprzedawców i kupujących motocykle rządzi się swoimi prawami – co to oznacza? Zasady są proste i niezmienne od lat – sprzedawca chce sprzedać jak najdrożej, natomiast kupujący kupić jak najtaniej. Jak negocjować cenę motocykla używanego? Czy w ogóle wypada to robić? Jak rozpoznać, kiedy zaproponować niższą cenę, a kiedy takie zachowanie może być przyczyną totalnego fiasku, jeśli chodzi o zdobycie wymarzonego sprzętu?
Prawda jest taka, że sprawę, a właściwie osobę w postaci właściciela, trzeba po prostu wyczuć. Wiele zależy też od samego stanu pojazdu. Nie oszukujmy się – jeśli znajdziesz wiele mankamentów, które wymagają poprawek bądź naprawy, warto zwrócić na nie uwagę sprzedającemu i pokusić się o delikatne moto negocjacje. Druga sprawa jest taka, że w przypadku motoryzacji, a więc nie tylko motocykli, ale aut i nie tylko, oszacowanie wartości pojazdu jest bardzo trudne i wymaga dokładnego researchu aktualnego stanu rynku (czyli wertowania ogłoszeń na OtoMoto czy OLX).
Cena motocykla używanego zależna jest od wielu czynników – oto przykładowe z nich:
- model,
- rocznik,
- przejechane kilometry,
- ewentualne usterki,
- historia wypadkowa,
- serwisowanie,
- zamontowane dodatkowe akcesoria.
Nie bez znaczenia jest również fakt, czy dany model jest w ogóle jeszcze produkowany, czy może jednak stał się swego rodzaju perełką, aspiruje wręcz do miana youngtimera, pożądaną przez wielu moto zapaleńców. Wiadomym jest, że sprzedający raczej zazwyczaj próbuje zawyżyć kwotę – chociażby po to, aby móc później zejść z ceny. Najważniejsze, to znaleźć złoty środek. O ile w przypadku kupna motocykla nowego, czy nawet używanego, ale od dealera, sprawa wygląda nieco inaczej i negocjacje niekoniecznie są możliwe bądź tak mile widziane, to jak chodzi o używane auta w komisach, czy od klienta prywatnego, jak najbardziej jest to wskazane.
Jak negocjować cenę motocykla?
Zanim zdecydujesz się negocjować, przygotuj jak najwięcej argumentów. Musisz dowiedzieć się jak najwięcej na temat modelu, który Cię interesuje – poznać typowe dla niego usterki i jaki jest koszt ich usunięcia, aby prowadzić moto negocjacje. Warto znaleźć także konkurencyjne oferty, mogące stanowić bardzo dobre pole do negocjacji. Ostatecznie, istotna jest także jazda próbna, jaka również pozwala wyciągnąć konkretne wnioski i stanowić podstawę do obniżenia ceny. Wyłącznie dokładne sprawdzenie motocykla pozwala zrozumieć, czy jest wart swojej ceny, czy też warto próbować ją zmienić.
Techniki negocjacji cenowych podczas kupna motocykla
Przed podjęciem negocjacji bardzo ważne są wbrew pozorom dość prozaiczne sprawy, a więc między innymi odpowiedni nastrój. Dobrze pozbyć się jakichkolwiek, ewentualnych złych emocji – na przykład agresji i innych nie pozytywnych uczuć. Jeśli masz jakieś problemy, jeśli coś Ci dolega, musisz odłożyć to wszystko na bok – inaczej wyjdzie to w trakcie rozmowy i prób obniżenia ceny, niestety raczej na Twoją niekorzyść.
Postaw się w roli osoby sprzedającej – komu pójdzie na rękę? Komu obniżysz cenę? Osobie, która wykazuje agresywną postawę i wykazuje konkretne żądania bądź wskazuje na wady w sposób, jaki zniechęca do dalszej rozmowy, czy osobie, która prezentuje rzeczowe argumenty i zachowuje się kulturalnie?
Negocjując warto podać konkretne przyczyny, lecz nie wszystkie od razu – warto zostawić sobie kilka asów w rękawie, aby ostatecznie przekonać sprzedawcę. Jeśli zdarzy się sytuacja, że Twoje argumenty będą przez niego zbijane, będziesz mógł dokładać nowe, które ostatecznie go przekonają.
Jak obniżyć cenę motocykla?
Jeśli chcesz dobrze zakończyć moto negocjacje i kupić motocykl w cenie niższej, niż sugerowana przez sprzedawcę, pamiętaj o następujących zasadach:
- przygotuj konkretne argumenty, które trudno podważyć,
- zaproponuj cenę niższą niż maksymalna, jaka jesteś w stanie zapłacić – sprzedawcy nigdy nie godzą się na pierwszą propozycję, dlatego dobrze zostawić sobie jeszcze pole do negocjacji,
- na koniec negocjacji poproś jeszcze o chwilę do namysłu – to czas, kiedy możesz zastanowić się, czy uda Ci się wynegocjować coś jeszcze, niekoniecznie niższą cenę, ale na przykład jakiś dodatek.
Udane negocjacje to plus nie tylko dla Ciebie, ale także dla sprzedającego, któremu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, iż dobijając z Tobą targu nie będzie musiał marnować więcej czasu, poświęcając go kolejnym potencjalnym kupującym.
Moto negocjacje – czego się wystrzegać?
Jeśli zastanawiasz się, jak negocjować cenę motocykla używanego musisz wiedzieć nie tylko, jak powinieneś się zachowywać, ale także, czego nie robić, aby na przykład nie odstraszyć sprzedawcy. Wszystko po to, by nie okazało się, że nie tylko nie zgodził się on na obniżkę ceny, ale też, aby nie wycofał się całkowicie ze sprzedaży, bo i takie sytuacje się zdarzają.
Jak negocjować cenę motocykla?
- nie zdradzaj się, że szukasz tego modelu od dawna,
- nie dawaj do zrozumienia, że bardzo zależy Ci na tym motocyklu,
- nie ekscytuj się i nie okazuj emocji sugerując, że bardzo podoba Ci się ten motocykl,
- nie zdradzaj budżetu, który przeznaczyłeś na zakup,
Konkretne triki negocjacyjne podczas kupna motocykla
Każdy, zarówno sprzedający, jak i kupujący próbuje różnych trików, które mogą spowodować, że szala przeważy się na jedną ze stron. Co robią kupujący, a co sprzedający, aby dopiąć swego?
Najczęstsze triki sprzedających i kupujących:
· przeciąganie negocjacji – sprzedający godzi się na cenę, ale prosi o jeszcze jeden dzień, na zastanowienie, po czym stwierdza, że tak duży rabat nie wchodzi w grę, ale może przyjąć na przykład połowę,
· triki z gotówką – kupujący często mami sprzedającego gotówką, którą ma na miejscu, sprawiając wrażenie poważnego klienta.
Moto negocjacje – czy warto sięgnąć po pomoc specjalisty?
Jeśli nie czujesz się pewnie i nie wiesz, jak obniżyć cenę motocykla albo nie masz odpowiedniej pewności siebie, nie musisz się martwić. Możesz skorzystać z mojej pomocy – nie tylko, jeśli chodzi o moto negocjacje, ale także o oględziny sprzętu, który Cię interesuje.
Posiadam wieloletnie doświadczenie, pozwalające mi na dokonanie oględzin motocykla, jaki Cię interesuje, na wykonanie raportu, w którym dokonuję rekomendacji, albo odradzam jego kupna. Jeśli potrzebujesz pomocy podczas zakupu, negocjacji, czy transportu, zgłoś się do mnie!
Moto-TMT.pl to inspekcje motocyklowe i pomoc w zakupie motocykli – profesjonalnie, w atrakcyjnej cenie i nie tylko na terenie Trójmiasta!
Zapraszam do kontaktu i zamówienia inspekcji motocykla, pod koniec których pomagam w negocjacji ceny!
Damian – Tel./WhatsApp: +48 783 672 213, E-mail: damian@moto-tmt.pl
- Harley-Davidson – historia, ciekawostki o marce i motocyklach HD
- Motocyklowy slang, czyli popularne zwroty i wyrażenia wśród motocyklistów – słownik z wyjaśnieniem
- Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Zabezpieczenia motocyklowe i dobre praktyki/nawyki
- Narzędzia do serwisu, diagnostyki i naprawy motocykla, czyli co w garażu powinien mieć motocyklista?
- Jak zacząć przygodę z motocyklem? Nauka jazdy na motocyklu
- Deflektor motocyklowy – czym jest i czy warto go zamontować?
- Czym jest zjawisko Shimmy w motocyklu i jak się przed nim uchronić? Amortyzator skrętu Cię uratuje!
- Jak dbać o akumulator motocyklowy zimą?
- Jak przygotować motocykl do sprzedaży i zwiększyć jego wartość? Dowiedz się, jak szybko sprzedać motocykl